اصولا هر کسب و کاری قوائد مختص به خودش را دارد که قبل از شروع آن باید به آن اصول و نکات دقت کرد و آنها را در نظر داشت. بدیهی است که فراگیری این اصول در پیشگیری از شکست و عدم موفقیت در این حرفه نقش بسزایی دارد.

آنتونی رابینز مربی موفقیت میگوید 80 درصد موفقیت به روانشناسی و ذهن شما برمیگردد و 20 درصد به استراتژی ها و روش ها. پس از این جمله میتوان دریافت که دلیل شکست اکثریت افراد در هر کاری توجه نکردن به بعد ذهنی و روانشناسی و تمرکز صد درصدی روی تکنیک ها و اصول است، حال که دانستیم روانشناسی و مدیریت ذهن از اهمیت بالایی برخودار است، میتوانیم به سراغ بقیه علل و دلایل شکست در این حرفه برویم.

نداشتن باور و ایمان به خود و کسب و کارتان:

همانطور که گفتیم همه چیز به ذهن شما بستگی دارد و تازمانی که شما خودتان و کسب و کارتان را باور نداشته باشید موفق نخواهید شد، یا به عبارتی دیگر با ذهنی مملو از افکار منفی نمیتوانید انتظار اتفاقات مثبت را داشته باشید. پس ابتدا قبل از هر کاریبه خود و مسیری که در پیش گرفته اید اطمینان پیدا کنید تا عزت نفستان نیز افزایش پیدا کند. به خود همواره انگیزه دهید و با افرادی مراوده کنید که شخصیت های موفق، مسمم و با انگیزه داشته باشند تا هم صحبتی با آنها در شما انگیزه و انرژی تلاش را ایجاد کند. زیرا اگر اطراف خود را پر از افراد شکست خورده و منفی کنید به زودی شما هم به یکی از آن افراد تبدیل خواهید شد. تکرار جملات تاکیدی مثبت، خواندن و دیدن مقالات و ویدیو های انگیزشی موجب تقویت اراده و پشتکار در شما میشود، و شما را آماده توسعه دادن به کسب و کارتان میکند.

داشتن انتظارات غیرمنطقی و غیر واقع بینانه ابتدای کار:

اگر از همان ابتدای کار انتظارات غیر معقول داشته باشید و بخواهید ره صد ساله را یک شبه طی کنید، طولی نخواهد کشید که طعم شکست را خواهید چشید!! زیرا این حرفه مستلزم صبر و تلاش متداوم است، پس اگر شما هم از ان دسته افرادی هستید که طرز فکر کوتاه مدت دارید و میخواهید در مدتی اندک به درآمد بالا برسید، در تفکر خود تجدید نظر کنید. بدیهی است که اگر به همین راحتی بود، همه افراد به راحتی در کسب و کارشان موفق میشدند.

باید در ذهن خود کمترین مقدار درامد را درنظر بگیرید سپس زمانی که همان مقدار اندک را کسب کردید این باور در شما بوجود می آید که این کار نتیجه داده است، اما اگر هدفی بالا و غیرمنطقی برای خود تعیین کنید و در ابتدای کار به آن نرسید که این امری طبیعیست، دچار یأس و ناامیدی میشوید. و در نتیجه از همان ابتدا با شکست مواجه میشوید. همچنین فردی که تازه کسب و کار خود را راه اندازی کرده است نباید خود را با فردی که سالها در این حرفه تجربه دارد و شاید امکانات و ابزار بهتری را نیز در دست داشته باشد مقایسه کند، پس مقایسه را کنار بگذارید و بلندمدت و واقع بینانه فکر کتید، لازمه این کار داشتن تلاش، صبر، پشتکار و انگیزه مثبت می باشد.

نداشتن میل و پشتکار در به انجام رساندن کارها:

موفقیت مانند جاده ای طولانی است که شما باید آن را به تنهایی طی کنید پس اصلا امر آسانی نیست و همین نداشتن تمایل به کار و تلاش از عوامل شکست خوردن بعضی افراد در این حرفه است. شما باید همواره تلاش کنید تا زمانی که روزی برسد که دیگر نیازی به کار کردنتان نباشد (منظور درآمد غیرفعال) این جمله را به یاد داشته باشید شخصی که بدون نگاه کردن به حساب بانکی خود خرید میکند روزی بدون نگاه کردن به ساعت خود، بی وقفه کار کرده است!! پس تنبلی را کنار گذاشته، وقت خود را غنیمت شمارید و در عادت های غلط و منفی خود تغییر ایجاد کنید. هرقدر کار امروز را به فردا موکول کنید به همان اندازه از مسیر موفقیت خود فاصله خواهید گرفت.

 

ترس از سرمایه گذاری و هزینه کردن در کار:

این درست است که استارتاپ ها و کسب و کار های اینترنتی در مقایسه با کسب و کار های سنتی نیاز به سرمایه کمتری دارند، اما در هر حرفه ای برای رسیدن و موفقیت و درآمد زایی بالا باید هزینه و سرمایه گذاری کرد، اگر محصولی میفروشید برای بالابردن کیفیت بهتر و تولید محتوا مفیدتر آن محصول باید هزینه کرد. از هزینه های مربوط به عکاسی محصول گرفته تا بسته بندی و چاپ و طراحی لوگو و غیره، همه در فروش محصول شما بسیار موثرند. فردی که به صورت انلاین از شما کالایی خریداری میکند، بدیهی است که فقط با دیدن یک عکس و محتوای آن محصول به شما اعتماد میکند و ان را سفارش میدهد. 

پس باید زمانی که کالا به دست فرد رسید رضایت وی از خرید آن محصول جلب شود و تمامی این موارد مستلزم هزینه های ریز و درشت در کسب و کارتان است، شما برای خرید ابزار و امکانات ضروری در ابتدای کار نیز نیازمند سرمایه هستید، توجه داشته باشید امکانات ضروری یعنی لازم نیست از همان ابتدای کار تمامی ابزارها و امکانات غیر ضرور را تهیه کنید، میتوانید با حداقل ها شروع کنید و بعد تر با رسیدن به درآمدزایی کار خود را گسترش دهید. این را به یاد داشته باشید که اگر بخواهید با این طرز فکر جلو بروید "که اگر از هزینه ها تا جای ممکن بزنید  برای رسیدن به موفقیت گامی بزرگ برداشته اید" کاملا در اشتبا هستید، زیرا درواقع با این کار دارید تا جای ممکن از کیفیت میکاهید و رفته رفته در درازمدت مشتریان آنلاین خود را به دلیل پایین بودن کیفیت از دست خواهید داد.

یادگیری اصول از افراد نادرست:

همیشه برای یادگیری اصول و قواعد هر حرفه ای سراغ کسانی بروید که درآن حرفه تجربه زیادی دارند، موفقند و درآمد خوبی از ان حرفه کسب میکنند. گوش دادن به توصیه ها و حرف های افرادی که سر رشته ای از حرفه موردنظر شما ندارند هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. پس صرفا روی حساب اینکه کسی دوست یا رفیق شماست و قصد کمک به شما را دارد به توصیه های بی قائده و قانون آن شخص عمل نکنید، مشورت خوب است اما با کسانی که صاحب اگاهی، دانش و مهارت باشند. هرگز نسنجده عمل نکنید مخصوصا هنگام سرمایه گذاری و هزینه کردن در کار.

در عصر حاضر و با تغییراتی که همواره در کل دنیا در حال رخ دادن است، همیشه باید آماده تغییرات بود و از آن حراسی نداشته باشید، پس تغییرات را پیش بینی کنید، آنها را حدس بزنید تا همواره آمادگی رویارویی با آنها را داشته باشید. اکثر کسب و کار ها به دلیل توجه نکردن به آینده بازار و نیاز های مشتریان خود، با شکست مواجه میشوند.

عدم تمرکز روی یک موضوع (از شاخه ای به شاخه دیگر پریدن):

برای کسب درآمد از اینترنت راه های زیادی وجود دارد اما نمیتوان همه ی آن ها را با هم و به صورت همزمان انجام داد و امتحان کرد. برخی افراد به دلیل نداشتن صبر و تحمل و یا عجول بودن در ابتدای کار انتظار رسیدن به درآمد بالا را دارند و زمانی که همان اول به نتیجه دلخواه خود نرسند، تصمیم میگیرند تا کسب و کار خود را تغییر دهند. اگر تمرکزتان را فقط روی یک هدف بگذارید دیگر موضوعات مختلف موجب حواس پرتی و سردرگمی شما نخواهد شد و کمتر وسوسه میشوید.

نداشتن پشتکار و مأیوس شدن پس از شکست خوردن:

"شکست بخشی از موفقیت است" حتما این جمله را زیاد شنیده اید که میگویند شکست مقدمه پیروزی و موفقیت می باشد، در هرکاری امکان شکست خوردن وجود دارد اما اگر از شکست ها درس بگیریم و تجربه کسب کنیم میتوانیم با تلاش دوباره به موفقیت برسیم، چراکه شکست اشتباهات کار را به ما نشان میدهد و ما را متوجه آنها می سازد. پس میتوان به اصلاح آنها پرداخت و با پشتکار و تلاش موفق شد. خیلی از افرادبلافاصله بعد از شکست در مسیر هدف خود، انگیزه خود را از دست میدهند و سریعا به دنبال هدف دیگری میگردند و این کاملا اشتباه است و آنها نمیتوانند با شکست خود کنار بیایند، آن را بپذیرند و به طرز صحیح میدیریتش کنند.

اما افراد موفق اتفاقا از این شکت ها تجربه کسب میکنند و هرگز به چشم شکست به آن نگاه نمیکنند بله آن را پله های موفقیت میبینند و در دفعات بعدی از این تجربیات استفاده میکنند. اگر میخواهید در هر حرفه ای که هستید موفق شوید و به هدف خود برسید، باید پای سختی ها و دشواری های آن جسورانه بایستید و عقب نشینی نکنید، کمی بعد لذت موفقیت را خواهید چشید.

ترس از مورد انتقاد قرارگرفتن از سوی دیگران و بیش از حد بها دادن به آن:

چه در کسب و کار و چه در زندگی شخصی همیشه افرادی وجود دارند که به هنگام تصمیم گیری با انتقادها و نظرات منفی شان شما را در انجام کارتان مردد می سازند، این افراد ممکن است حتی گاهی شما را به سخره نیز بگیرند. همانطور که گفتیم برای موفقیت باید از این دسته افراد دوری کرد زیرا این افراد با انرژی های منفی شان انسان را از موفقیت باز میدارند. این افرادهمیشه در اطراف شما وجود دارند حتی زمانی که در فرد موفقی شدید و چه بسا هرقدر بیشتر موفق میشوید این گونه افراد بیشتر در کنار شما خودنمایی میکنند، زیرا موفقیت شما حس حسادت و تنفر را در انها بیشتر میکند. برخی از این گونه افراد ممکن است شما را مثل خودشان پایین بکشند، ولی شما نباید هیچگونه توجه به حرف های منفی دیگران بکنید و باید با قدرت و انرژی مثبت راه خود را ادامه دهید.

توجه نکردن به نیاز مشتری:

در هر کسب و کاری برای موفق شدن باید نیاز مشتریان را در اولویت قرار داده شود. چنین کسب و کاری حتما پیشرفت خواهد کرد و اگر به نیاز مشتریان خود توجه کنید و آن را در اولویت کارهایتان قرار دهید موجب وفادارشدن مشتریان در کسب و کارتان خواهد شد. اگر با مشتریان خود برخورد درستی نداشته باشید و یا به درخواست های انان توجه نکنید، آن ها به سمت دیگر رقبای شما خواهند رفت و درواقع مشتری خود را از دست خواهید داد.

از دست دادن مشتریان یعنی ریسک بزرگ در کسب و کارتان و از دست دادن بازار کار، پس یادبگیرید که چگونه با مشتریان خود برخورد کنید و به نیاز های انان به سرعت و کیفیت مناسب پاسخ دهید. همچنین سعی کنید از نظرات مشتریان خود آگاه شوید و ببینید که دیدگاه آنان درباره محصول و یا خدمات شما چگونه است، با این کار میتوانید نواقص و معایب کارتان را سریعتر شناسایی کنید و خاطره خوبی را در ذهن مشتریان خود قراردهید.

نداشتن خلاقیت در کسب و کار:

خلاقیت در هر حرفه ای از موضوعات بسیار مهم و اساسی به شمار می رود، اثری که کپی باشد ارزش چندانی ندارد. شاید با تقلید کردن از ایده دیگران بتوان تا حدی موفق شد اما برای دستیابی به موفقیتی نامحدود و آينده دار، باید خلاقیت به خرج داد. پس سعی کنید شمت هر کار و حرفه ای که می روید به سبک خودتان آن را اجرا کنید تا همواره پیشرفت کنید و مطمئن باشید با این کار انگیزه تان چندین برابر خواهد شد.

 

چکیده مطلب

برای رسیدن به موفقیت و پیش گیری از شکست در استارتاپ های و کسب و کار های نوپا باید به اصول و قواعد ان توجه کنیم که این اصول تنها 20 درصد از موفق شدن شما را شامل میشود و 80 درصد آن به ذهن متمرکز و مثبت اندیش شما برمیگردد. ذهنی که به خود و کسب و کارش باور و ایمان دارد و همواره با انگیزه و مسمم است. داشتن انرژی، تلاش و صبر و بردباری از مهمترین عوامل موفقیت و نتیجه دادن این گونه کسب و کار هاست. کنار گذاشتن تفکرات کوتاه مدت و انتظارات غیرواقع بینانه در ابتدای کار، داشتم میل و پشتکار و کنار گذاشتن تنبلی و عادت های غلط روزمره، داستم جرعت و ریسک پذیری برای سرمایه گذاری و هزینه کردن در کار، یادگیری اصول و مشورت کردن با افراد درست به جای افراد ناآگاه و نادرست، تمرکز روی کی موضوع به جای چند موضوع، داشتن شهامت و پذیرفتن انتقاد و نترسیدن از آن، بها ندادن به نظرات و عقاید منفی دیگران، داشتن خلاقیت و استفاده از آن در کار به جای تقلید و کپی کردن از دیگران و در آخر توجه داشتن به نیاز مشتری میتواند تا حد زیادی جلوی شکست بسیاری از کسب و کار های اینترنتی و استارتاپ ها را بگیرد و موفقیت آنها را تا درصد چشمگیری بالا ببرد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

.دیگر کاربران به آدرس ایمیل شما دسترسی ندارند

2 نظر

نوشته شده توسط آریا عظیمی
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد
نوشته شده توسط وطن دوست
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد

پست های مرتبط