صنف غلات و حبوبات

صنف انجمنی است متشکل از گروهی از افراد که همه افراد یک حرفه را دارا هستند و هدف آن  بهبود و بالا بردن کیفیت، در کنار تعیین تدابیری برای مقابله با تخلفات و همچنین اطلاع رسانی اخبار مرتبط با حوزه حرفه خود، است. از اساسی ترین ویژگی های بازار ها، تشکل بازاریان در انجمن های صنفی یا اصناف بوده است.

اصلی ترین مسئولیت اصناف، توزیع کالا ها و نظارت بر اصناف بر عهده اتحادیه اصناف کشور است. با توجه به اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله و گسترش صادرات غیر نفتی برای برنامه ریزان و سیاست گذاران،‌‌.توسعه صادرات محصولات کشاورزی دارای اهمیت بسیاری است. بنابراین تقویت قدرت رقابت پذیری محصولات.صادراتی ایران در بازارهای جهانی بسیار ضروری است. تمرکز بر توسعه صادرات کالاهای دارای مزیت.صادراتی و تقویت رقابت پذیری کالاهای بدون مزیت نقش زیادی در بهبود وضعیت ایران در بازار جهانی محصولات کشاورزی.خواهد داشت.

صنف غلات و حبوبات، یکی از اصنافی است که زیر نظر اتحادیه به توزیع غلات و حبوبات در سراسر کشور و صادرات آن می پردازد‌. در جدول صادرات اقلام غلات رتبه اول و سپس حبوبات رتبه دوم را دارا است.

در ادامه به توضیحی مختصر در ارتباط با غلات، حبوبات خواهیم پرداخت.

صنف غلات و حبوبات

هر آنچه که درباره غلات باید بدانید !

غلات، در مجموعه بزرگ ترین منابع تامین انرژی مواد غذایی جهان، قرار دارد که سه نوع از پر مصرف ترین نوع آن برنج، ذرت و گندم است. طبق اخبار صنف غلات و حبوبات در کنار میزان بالا مصرف غلات، تاثیرات بهداشتی آن بسیار بحث برانگیز است. برخی بر این عقیده اند ضروری ترین عناصر رژیم غذایی سالم در غلات یافت می شود و برخی دیگر عقیده دارند ممکن است مصرف غلات مضر باشد.

برای مثال مقامات بهداشتی‌ ایالت متحده، زنان را به خوردن ۶ تا۵ وعده غلات در روز و مردان را به ۸ تا ۶ وعده غلات در روز توصیه می نمایند، این در حالی است که برخی کارشناسان سلامت معتقدند تا می توانیم از مصرف غلات و حبوبات اجتناب کنیم.

غلات نقش به سزایی در تاریخ بشر ایفا کرده اند. توسعه کشاورزی غلات، آنچنان وسیع بود که باعث توسعه تمدن بشر شده است. انسان از عمده مصرف کنند گان غلات است اما از غلات برای تغذیه دام و فربه کردن آنها استفاده می شود. غلات می توانند به محصولات غذایی فرآوری شده تبدیل شوند. این ماده غذایی از درجه اهمیت بالایی برخوردار بوده و در اتحادیه اصناف صنفی جداگانه را به خود با نام صنف غلات و حبوبات به خود اختصاص داده است.

اشکال مختلف انواع غلات

 1. ذرت

 2. برنج

 3. گندم

 4. جو

 5. جو دو سر

 6. ذرت خوشه ای

 7. ارزن

و...

برخی از مواد غذایی وجود دارند که به شبه غلات معروفند، آنها از منظر صنعتی غلات نیستند اما مانند غلات، فرآوری و آماده می شوند، که شامل کوینولا و گندم سیاه است.

برخی از مواد غذایی وجود دارند که به شبه غلات معروفند، آنها از منظر صنعتی غلات نیستند اما مانند غلات، فرآوری و آماده می شوند، که شامل کوینولا و گندم سیاه  است.

غذا هایی مانند نان، ماکارونی، غلات صبحانه، بلغور جو دو سر، چیپس و بسیاری دیگر از غلات بدست می آیند. صنف غلات و حبوبات در کنار غلات، محصولات فرآوری شده ای مانند کوینولا، گندم سیاه و همچنین ماکارونی و غلات صبحانه و ... به فروش و صادرات می رساند.

فواید ی که غلات برای بدن انسان دارد

 1. کاهش چربی داخل بدن
 2. پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه
 3.  تنظیم گلیسمی خون
 4. کمک به ساخت پروتئین
 5. مقابله با رادیکال های آزاد

درباره حبوبات چه می دانید؟

به گزارش صنف غلات و حبوبات، حبوبات دانه هایی دارای فیبر، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی می باشد و دارای کالری کمی هستند. حبوبات به عنوان ماده اصلی در رژیم های گیاهی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

جالب است بدانید هزاران نوع مختلف از حبوبات وجود دارد، برخی از رایج ترین حبوبات که مصرف بالایی دارند شامل :

 • لوبیا قرمز
 • نخود فرنگی
 • دانه های سویا
 • لوبیا چیتی
 • لوبیا سیاه
 • نخود چشم سیاه
 • بادام زمینی
 • لوبیا سبز
 • لوبیا سفید
 • عدس
 • ماش

و... می شود.

مهم ترین دلایل مصرف حبوبات

۱)‌.کاهش وزن

۲) درمان یبوست

۳).کنترول کلسترول

۴).سلامت قلب

۵) تنظیم قند خون

۶) مقابله با سرطان

اشکال انواع مختلف غلات

صنف غلات و حبوبات پرچم داران صادرات

ایران به دلیل شرایط اقلیمی مناسب و خاک حاصلخیز پتانسیل بالایی برای کشت و برداشت محصولات متنوع کشاورزی را دارد و سالانه مقدار بسیاری از این محصولات را صادرات می کنند که در صدر این مقادیر غلات و سپس حبوبات قرار دارند.

صنف غلات و حبوبات که چندی پیش به معرفی آن پرداختیم، به صادرات این دو محصول ارزشمند می پردازند. در بازار جهانی محصولات کشاورزی ایران تحت تاثیر دو عامل کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب، تقاضا بالایی از سمت کشور های دیگر برای واردات را دارد.

راهنما راه اندازی کسب و کار

با توجه به مطالب گفته شده احتمالا شما هم به ورود به این کسب و کار ترغیب شده اید ! برای این کار اول باید اقدام به گرفتن پروانه کسب کنید. مهم ترین گام برای شروع یک کسب و کار، اخذ پروانه کسب است. با استناد به ماده ۲۷ قانون نظام صنفی و ماده ۱۲ قانون فعالیت تعزیرات، فعالیت بدون پروانه کسب از سمت شورا صنفی تخلف قلمداد شده و برخورد قانونی با متخلف خواهد .

برای اخذ پروانه کسب در مرحله اول باید به ارائه درخواست  کتبی بپردازید و بعد از ثبت آن و دریافت رسید متقاضی، از  محل واحد صنفی توسط کمیسیون بازرسی اتحادیه، بازرسی صورت می گیرد و گزارش آن تهیه و ثبت می شود.

بعد از ارائه گزارش بازرسی، بررسی درخواست متقاضی پروانه کسب صورت می گیرد.

بعد از صدور جواز کسب، ارائه یکی از مدارک زیر جهت تعیین وضعیت ملکی واحد صنفی انجام می شود که این موارد  شامل:

 • سند مالکیت که به نام متقاضی است
 • اجاره نامه  رسمی که به نام متقاضی است
 • اجاره نامه محضری که به نام متقاضی است
 • مبایعه نامه  که به نام متقاضی است
 • رسید پرداخت اجاره بها دارای اعتبار

 

تگ ها: #
اشتراک گذاری

چکیده مطلب

تا اینجا حتما کمی گیج شده اید و مراحل اخذ پروانه کسب کمی خسته‌ تان کرده است! تیم ما به شما کمک می کند با سرمایه ای که دارید یک کسب و کار راه اندازی کنید که کاملا قانونی و رضایت بخش است ودر مراحل راه اندازی آن شما را همراهی می کند. جهت اخذ مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

.دیگر کاربران به آدرس ایمیل شما دسترسی ندارند

2 نظر

نوشته شده توسط آریا عظیمی
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد
نوشته شده توسط وطن دوست
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد

پست های مرتبط