همه چیز درباره گمرک و بنادر تجاری
گمرک سازمانی است که وابسته به دولت فعالیت می ‌کند و قوانین مربوط به واردات و صادرات محصول را اجرا می نماید. این سازمان در در نقاط مرزی کشور وجود دارد و از بخش های مختلفی تشکیل شده است. تجارت های مربوط به وارد و صادر کردن کالا بایستی بر طبق قوانین خاصی انجام شوند که نظارت و اجرای آن ها بر عهده سازمان گمرکی است. کالا هایی که در بنادر تجاری برای واردات یا صادرات بار گیری می شوند توسط گمرک ایران مورد بررسی قرار می‌ گیرند و پس از دریافت تاییدیه های لازم ادامه مسیر را طی می کنند.
 در واقع وظیفه اصلی گمرک نظارت و مدیریت انتقال کالا و مسافر در مرز های هر کشور است. همه کشور ها برای اینکه بتوانند سیاست های صحیح اقتصادی را به درستی اجرا کنند از سازمان گمرک در مرز ها بهره می گیرند. حفظ امنیت جامعه تجاری در برابر ورود و خروج کالای قاچاق از دیگر مسئولیت های سازمان گمرک است که باعث می شود تولیدکنندگان داخلی دچار ضرر و زیان نشده و چرخ تولید و صنعت کشور به حرکت خود ادامه دهد.

سابقه گمرک در ایران
کشور ایران از زمان های بسیار دور از خدمات گمرک برخوردار بوده است. اولین گمرک کشور در دوره پادشاهان اشکانی بنا گذاری شد و بازرگانان مبالغی را به این بخش می پرداختند تا بتوانند محصولات مورد نظر شان را از کشور های دیگر وارد نمایند. این هزینه برای صادرات کالا در نظر گرفته نشده بود اما مدت ها بعد در زمان پادشاهی صفویه بازرگانان مبلغی را برای این منظور می پرداختند. در دوران کنونی سازمان گمرک ایران زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی فعالیت می کند.

کالا های غیرمجاز
 بخش گمرک در هر کشوری با توجه به شرایط موجود از واردات و صادرات برخی کالا ها جلوگیری می کند. کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نبوده و گمرک ایران ورود و خروج محصولاتی از قبیل مشروبات الکلی، ماده مخدر، سلاح گرم و سرد، وسایل آتش زا و محصولات سینمایی مغایر شئونات اسلامی را ممنوع اعلام نموده است. بر طبق این لیست هر تاجر ایرانی که اقدام به صادرات و واردات این محصول ها نماید طبق قوانین گمرک تحت مجازات قرار خواهد گرفت.

فعالیت های گمرک
سازمان گمرک ایران مانند تمام بخش های دولتی وظایفی را بر عهده دارد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.
•    ورود و خروج کالا ها از بازار های مستقر در مناطق مرزی
•    انجام عملیات مربوط به واردات و صادرات کالا از منطقه های آزاد
•    ترخیص نمودن اجناسی که افراد به همراه خودشان می آورند
•    انجام عملیات مربوط به ترانزیت کالا
•    انجام بازرسی و نظارت های لازم برای ورود یا خروج محموله های پستی
•    اعمال کار های لازم برای واردات محصولات بدون انتقال دادن ارز
•    ورود به فعالیت های ملوانی
•    ترتیب دادن واردات و صادرات به صورت موقتی
•    استقرار در مرز ها برای انجام دقیق‌ عملیات گمرکی
•    اخذ حقوق ورودی
•    به عمل رساندن فعالیت های مربوط به پیلوری

همه چیز درباره گمرک و بنادر تجاری

 

تعرفه گمرکی چیست؟ تعرفه گمرکی کدی است که بازرگانان وارد کننده و صادر کننده کالا با آن آشنایی دارند. این کد که شامل ۸ رقم می باشد یک استاندارد تعریف شده برای انجام کنترل های مخصوص جهت شناسایی محصولات است. با استفاده از این کد، کالا ها در طبقه بندی های مشخصی قرار می گیرند که باعث می شود سیاست های مالیاتی و قیمت گذاری بر روی آن ها اعمال گردد. چهار رقمی که در ابتدای این کد قرار می گیرد در تمام کشور ها به صورت یکسان تعریف شده است.

 هزینه های گمرکی
همان طور که می دانید تمام عملکرد سازمان گمرکی کشور ایران توسط دولت اداره و هدایت می شود. این سازمان برای به برگشت هزینه های مصرف شده جهت ارائه خدمات، مبلغ هایی را از تجار دریافت می کند. این خدمات شامل هزینه های مربوط به اجاره انبار های مخصوص نگهداری کالا و چینش بار و تخلیه محصولات از کامیون ها یا کشتی ها و… می شود. پول هایی که توسط گمرک از بازرگانان دریافت می شود در صندوق دولت ذخیره می گردد و مورد استفاده بخش‌ های مختلف گمرکی قرار می گیرد.

 ارزش گمرکی چیست و چطور توسط گمرک تعیین می شود؟
افرادی که اقدام به واردات کالا می نمایند علاوه بر قیمت اصلی اجناس هزینه ای را برای بیمه و امور حمل و نقل نیز می پردازند. کلیه این هزینه ها با نام ارزش گمرکی در میان بازرگانان شناخته می شود. تمام محصولاتی که به کشور وارد می شوند صرف نظر از مقدار و نوع شان شامل این ارزش خواهند شد.
  این ارزش گمرکی  موارد زیر را در بر گرفته است:
•    قیمت سیف که همان بهای پرداخت شده برای خرید کالا از مبدا می باشد و شامل مبلغ پرداخت شده برای خرید کالا به همراه هزینه های بیمه و حمل و نقل می شود
•    کل مبالغ مصرف شده برای افتتاح بروات
•    واریز مبلغ مربوط به بهره گیری از نقشه و علامت های بازرگانی برای محصولات وارداتی
•    بهای در نظر گرفته شده برای وارد شدن محصولات به اولین گمرک
 هر کالای وارداتی دارای فاکتور خرید می باشد که در هنگام ورود به اولین گمرک مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که سازمان گمرک مربوطه اطمینان کافی را از تطبیق صحیح فاکتور با محصولات پیدا نکند کارشناسان را وارد عمل نموده و قیمت گذاری رابر طبق قوانین انجام می دهد. این قیمت گذاری بر طبق قیمت های عمده فروشان در کشور فروشنده انجام می گردد.

سابقه گمرک در ایران

 مقررات و تعرفه های گمرکی
تمام بازرگانان وارد کننده یا صادرکننده کالا بایستی قوانین و تعرفه های مربوط به گمرک کشور مبدا و مقصد را بدانند و تمام عملیات مربوطه را با توجه به آن ها انجام دهند. دانستن این مقررات می تواند از به وجود آمدن ضرر های احتمالی جلوگیری کند زیرا بعضی از کشور ها برای این که از تولید کنندگان خود پشتیبانی کنند بنا به تشخیص انجام شده تعرفه تعدادی از کالا های وارداتی را افزایش می دهند.

 چه کسانی مسئولیت ترخیص کالا را بر عهده دارند
فرد ترخیص کننده کالا با داشتن اجازه نامه رسمی از فرد دارنده کالا اقدام به ترخیص محصولات می نماید. به عبارتی شخص ترخیص کار به عنوان وکیل فرد بازرگان وارد عمل می شود و مراحل اداری و گمرکی را با سرعت و دقت بالا تری انجام می دهد.

بنادر تجاری ایران
حمل و نقل کالا و انجام تبادل میان کشور ها از طریق راه آبی بسیار به صرفه تر از از روش های دیگر حمل و نقل انجام می شود و به همین دلیل کشور هایی که دارای بندر هستند از نظر اقتصادی دارای شرایط ویژه می باشند. کشور ما دارای بندر های تجاری وسیعی است که با استفاده از آن ها توانسته است با بسیاری از کشور ها ارتباط تجاری برقرار نماید.

 گمرک چابهار
این بندر دارای بهترین موقعیت جغرافیایی از نظر دسترسی به اقیانوس است. اسکله هایی که در بندر چابهار مستقر می باشند شرایط لازم برای قرار گیری کشتی های غول پیکر را دارند به این ترتیب می‌ توانند به عنوان یکی از قطب های تجاری کشور محسوب شوند.

 گمرک بندر امام
این بندر که در جنوب کشور و قسمت شمال غربی خلیج فارس می باشد یکی از پایه های اقتصاد ایران را تشکیل می دهد. دسترسی به این بندر از طریق خطوط راه‌ آهن یکی از نقاط قوت آن محسوب می شود. محصولات وارداتی و صادراتی از طریق این بندر می توانند میان ایران و عراق و ترکیه مبادله شوند.

 

چکیده مطلب

گمرک بندر بوشهر
بندر بوشهر به کشور های قطر، عربستان و کویت نزدیک است و شامل معافیت های گمرک می باشد و به همین دلیل می توان با انجام واردات و صادرات مواد اولیه در این منطقه اقدام به ساخت کارخانه ها و مراکز صنعتی نمود.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

.دیگر کاربران به آدرس ایمیل شما دسترسی ندارند

2 نظر

نوشته شده توسط آریا عظیمی
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد
نوشته شده توسط وطن دوست
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد

پست های مرتبط