روش های ثبت برند تجاری
شرکت های ارائه دهنده خدمات و کالا برای شناساندن تجارت خود از برندهای تجاری استفاده می کنند. داشتن یک برند منحصر به فرد نیازمند انجام ثبت آن در سازمان های مخصوص می باشد. امروزه امکان ثبت لوگو در داخل و خارج کشور ما میسر می باشد و افراد می توانند با صرف کم ترین قیمت و زمان تجارت خود را با یک عنوان اختصاصی معرفی نمایند. افرادی که به دنبال لوگو و برند برای فعالیت های اقتصادی خود هستند می توانند با استفاده از روش های گوناگون مراحلی که در ادامه گفته خواهد شد این مسیر را ی کنند.
ثبت برند چیست؟
 برند همان نام و عنوانی است که برای تجارت انتخاب می شود که باعث می ‌شود مردم با استفاده از این نام بتوانند کالا یا خدمات مورد نظر خود را دریافت کنند. ویژگی اصلی برند اختصاصی بودن آن است و در صورتی که با مراحل قانونی ثبت شود امکان سوء استفاده و کپی برداری از آن وجود نخواهد داشت. بازرگانان می توانند با رعایت مقرراتی که برای ثبت برند گذاشته شده است علامت تجاری خود را درج کرده و به مدت ۱۰ سال از اعتبار آن استفاده کنند.

برای ثبت برند چه شرایطی لازم است؟
 کشور ما شرایط مشخصی را برای انجام ثبت برند در نظر گرفته است که مهم ترین آن ها عبارتند از:
•    تهیه نمودن اسناد و مدارک مورد نیاز
•    اخذ مجوز های لازم در مسیر ثبت برند
•    گزینش برند داخلی یا بین المللی
•    صرف مبالغی جهت هزینه های مربوطه
•    انجام پیگیری های مداوم برای صحت روند ثبت برند

مراحل ثبت برند تجاری

مراحل ثبت کردن برند تجاری در ایران
•    اولین مرحله چاپ آگهی است که توسط تاجر انجام می شود. فرد متقاضی بایستی درخواست ثبت علامت تجارت خود را در یکی از روزنامه های رسمی کشور انجام دهد و سپس مبلغی بابت هزینه آگهی بپردازد
•    در مرحله دوم افراد به سامانه مالکیت معنوی مراجعه کرده و اگر بعد از مدت زمان یک ماه از انتشار آگهی اعتراضی بر علیه ثبت برند شما انجام نشده باشد اظهار نامه مورد تایید قرار گرفته و به فرد درخواست کننده اطلاع رسانی خواهد شد
•    مرحله سوم مربوط به انجام پیگیری های مستمر و پرداخت هزینه های مربوطه است. افراد حقیقی و حقوقی پرداخت هزینه مشابهی نخواهند داشت و کسانی که با هویت حقوقی اقدام می کنند مستلزم پرداخت هزینه های بالا تری هستند
•    در مرحله آخر شما بایستی دوباره توسط روزنامه های رسمی آگهی ثبت لوگو تجاری خودتان را به چاپ برسانید
مدارک لازم برای ثبت برند توسط اشخاص حقوقی
 افرادی که با عنوان شخص حقوقی اقدام به ثبت برند می کنند لازم است تا شرایط و مدارک زیرا داشته باشند:
•    داشتن جواز و پروانه کسب مربوط به فعالیت شان، تهیه پروانه بهره برداری و پروانه تولید
•    ارائه نمودن کارت شناسایی ملی  و شناسنامه صاحبان شرکت
•    داشتن عکس از آگهی رسمی در روزنامه
•    حاضر کردن یک عکس از برند مورد نظر در ابعاد ۸ در ۸ سانتی متر
 

فرد درخواست کننده پس از انجام مراحل ثبت برند گواهی دریافت می کند که تصدیق کننده علامت ثبت شده است و تا ۱۰ سال اعتبار دارد. در واقع دریافت این گواهی در آخرین مرحله ثبت برند انجام می شود و اخذ آن از طریق مراجعه به اداره مالکیت معنوی میسر است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند توسط اشخاص حقیقی
 اشخاص حقیقی و عادی می ‌توانند برای انجام عملیات ثبت برند با همراه داشتن مدارک زیر به موسسات مربوطه مراجعه نمایند:
•    به همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی
•    داشتن کد پستی معتبر از مکان زندگی
•    ارائه جواز کسب یا تولید
•    تهیه عکس برند تجاری در ابعاد ۸ در ۸ سانتی متر

مقررات انتخاب اسم برای ثبت لوگو
کسانی که برای ثبت برند تجاری شان به دنبال اسم هستند بایستی قوانینی را که در ادامه گفته می شود رعایت نمایند.
•    اسمی که برای برند انتخاب می شود نباید از میان اسامی مشاهیر و شخصیت های مهم تاریخ باشد
•    انتخاب اسم برند از میان اسامی شهر ها ممنوع است
•    نام برند نباید از میان اسامی قبلا ثبت شده  انتخاب شود
•    وجود شباهت میان برند شما و لوگو های دیگر که قبلا ثبت شده اند خلاف مقررات است
•    به کار بردن کلمات توصیفی برای نام برند خلاف مقررات است
•    به کار گیری کلمات فارسی و انگلیسی در نام برند ایرادی ندارد
•    استفاده از عدد در اسم علامت تجاری مجاز نیست
•    استفاده از علائم مربوط به پرچم کشور ها در لوگو خلاف مقررات است
•    کلمات کلی مانند پرتقال، فرش و … در نام برند مجاز نیست
•    کلماتی که قوانین یک کشور مغایرت در نام برند آورده نمی ‌شود
طبقه علامت تجاری چه چیزی است؟
داشتن اطلاعات کافی در مورد طبقه بندی برند ها می ‌تواند کمک زیادی در تسریع روند ثبت لوگو داشته باشد. این طبقه بندی ها بر پایه نوع کالا و خدماتی که درخواست کننده ارائه می ‌دهد تنظیم می شود. علامت تجاری بایستی در طبقه بندی مخصوص به خود قرار داشته باشد. در واقع برند های تجاری به صورت دسته بندی شده ثبت می‌ شوند و به این ترتیب انجام خدمت رسانی توسط سازمان های ذیربط بهتر صورت می پذیرد. 
گواهی تصدیق برند
 

برای ثبت برند چه شرایطی لازم است؟
ثبت علامت تجاری بین المللی
 برخی از بازرگانان که کالای خود را به خارج از کشور صادر می کنند نیاز به داشتن برند بین المللی دارند که به آن مادرید می گویند. افرادی که قصد دریافت مادرید را دارند بایستی ابتدا در ایران نشان تجاری خود را به ثبت رسانده و سپس اقدامات لازم را برای ثبت برند بین‌المللی خود را انجام دهند. شما می توانید برند بین المللی خود را در ۸۵ کشور جهان که در قرارداد نامه آمده است به کار بگیرید.
برند انگلیسی و فارسی چه تفاوت هایی دارند؟
 اصلی ترین فرق بین علامت تجاری فارسی و انگلیسی اعتبار آن ها است. علامت های تجاری داخلی دارای اعتبار بیشتری نسبت به برند های بین المللی می باشند. هزینه ‌ای که برای دریافت برند فارسی مصرف می‌ شود نیز بسیار کمتر از هزینه های مربوط به علائم تجاری بین المللی است. افرادی که قصد دریافت برند بین ‌المللی دارند بایستی کارت بازرگانی داشته باشند اما ثبت لوگوی فارسی نیازی به داشتن این کارت ندارد.
برای ثبت لوگو چه مقدار زمان لازم است؟
 انجام مراحل قانونی ثبت برند  مستلزم صرف هزینه و زمان می باشد. افرادی که تمام مقررات را رعایت نمایند می ‌توانند در بازه زمانی ۴۵ تا ۶۰ روز کاری این مراحل را به پایان برسانند. اما گاهی ممکن است دریافت مجوز ها و ثبت آگهی های روزنامه زمان بیشتری را طلب کند و به این ترتیب پروسه دریافت لوگو با تأخیر مواجه گردد.
برند تجاری رد شده چه وضعیتی خواهد داشت؟
 در صورتی که ثبت لوگوی تجاری شما با شکست مواجه شود دیگر نمی توانید آن برند را ثبت کنید و لازم است برای ثبت برند جدید اقدامات را از سر بگیرید.

چکیده مطلب

ثبت برند اختصاصی دارای مزایای فوق العاده ای می باشد که به همین دلیل بازرگانان در همان ابتدای فعالیت خود اقدام به انجام عملیات ثبت علامت تجاری می نمایند. تاجران با داشتن برند تجاری می توانند برای کالای خود تبلیغات انجام داده و باعث بهتر دیده شدن محصول شوند. یک برند زیبا برای کالا یا خدمات با کیفیت می ‌تواند به سرعت برای همگان معرفی شده و در اذهان ماندگار شود.داشتن لوگو می تواند خلاصه ای از فعالیت های کسب و کار شما را برای بیننده به نمایش بگذارد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

.دیگر کاربران به آدرس ایمیل شما دسترسی ندارند

2 نظر

نوشته شده توسط آریا عظیمی
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد
نوشته شده توسط وطن دوست
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد

پست های مرتبط