تولیدکنندگان برتر ۱۴۰۱
مرکز رتبه بندی شرکت های ایرانی در کشور ما هر ساله یک لیست ۱۰۰ عددی از نام برترین کارخانه ها و مراکز تولیدی را اعلام می نماید. از مهم ترین معیار های سنجش این مرکز میزان تولید و فروش این شرکت ها و مقدار درآمد آن ها می باشد. این سازمان با  در نظر گرفتن ۳۲ معیار دیگر شرکت های برتر را انتخاب می کند.
رتبه بندی های صورت گرفته بر اساس عملکرد شرکت های تجاری و تولیدی انجام می ‌شوند و می ‌توانند تاثیر زیادی بر ایجاد انگیزه بیشتر برای تولید گردند. بر طبق رتبه بندی هایی که در سال ۱۴۰۱  انجام شد ۱۰ شرکت برتر ایران مشخص شدند که در ادامه این مطلب به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.


مجتمع صنایع پتروشیمی خلیج فارس
 این شرکت در سال ۱۳۸۹ پایه گذاری شد و فعالیت خود را شروع کرد. عملکرد این شرکت در زمینه سرمایه گذاری  برای پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی شکل گرفت و این فعالیت ها را در بهترین شکل ممکن و با استفاده از اقتصادی ترین روش ها به پیش برد. این شرکت با تاسیس کارخانه های شیمیایی توانسته است محصولات مختلف را تولید کند و به عنوان  رتبه دوم هلدینگ پتروشیمی خاورمیانه معرفی شود.
 از جمله محصولات تولید شده توسط این شرکت می توان به فرآورده های نفتی، پتروشیمی، شیمیایی و انواع پلیمر ها اشاره کرد. کارخانه های پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی تندگویان، بوعلی، فجر، مبین و پالایشگاه گاز بیدبلند از مهم ترین زیر مجموعه های شرکت خلیج فارس می باشند.

تولیدکنندگان برتر ۱۴۰۱
کمپانی فولاد مبارکه اصفهان
 شهر اصفهان یکی از قطب های تولید فولاد کشور است که شرکت فولاد مبارکه بزرگ ترین و مهم ترین آن ها محسوب می شود. این شرکت در سال ۱۳۷۱ پا به عرصه وجود گذاشت و در منطقه‌ای واقع در جنوب غربی اصفهان بنا گذاری شد. در حال حاضر هیچ کدام از مجموعه های فولاد ایران وسعت فولاد مبارکه را ندارند و این کارخانه توانایی تامین مایحتاج اولیه بیشتر از ۳ هزار کارخانه و کارگاه تولیدی را در سطح کشور دارد. پیشرفت شرکت مبارکه تا حدی بوده است که در سال ۱۳۹۹  به سود خالص بیشتر از ۵۸ هزار میلیارد تومان رسیده است و به این ترتیب از جمله شرکت های سود آور کشور معرفی می‌شود.
 این شرکت در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ در لیست شرکت های برتر دانشی آسیا قرار گرفت و هم سطح شرکت های بزرگ دنیا مانند سامسونگ و تویوتا واقع شد. محصولاتی که توسط این شرکت تولید می شوند به بیش از ۳۸ کشور دنیا ارسال می گردند. شرکت فولاد مبارکه تا پایان ۱۳۹۷ توانایی تولید 10.3 میلیون تن محصولات فولادی و دیگر مواد مورد نیاز کارخانجات را داشته است.

 

 مجموعه پالایش نفت بندرعباس
این شرکت مقدمات پایه گذاری خود را در سال ۱۳۷۱ در نزدیکی بندر عباس به انجام رسانید و در سال ۱۳۷۶ فعالیت های تولیدی خود را شروع کرد. در حال حاضر گروه پالایش نفت بندر عباس توانایی تولید ۳۲۰ هزار بشکه را در روز دارا هستند. محصولاتی که توسط این مجموعه تولید می شود عبارتند از: گاز مایع، بنزین پایه، نفت گاز، نفت سفید و نفت کوره. در کشور ما پالایشگاه های نفت متعددی وجود دارند که از میان آن ها تنها مجموعه پالایش نفت بندرعباس به صورت مدرن کار می کند و پالایش نفت خام سنگین را انجام می دهد. از میان پالایشگاه های موجود در خاورمیانه تنها این مجموعه دارای چنین شرایطی می باشد. بخش های تولید کننده که در این شرکت مشغول فعالیت هستند تولیداتی از قبیل تقطیر در اتمسفر، تقطیر، کاهش گرانروی، هیدروژن، تبدیل کاتالیستی احیا مداوم، گاز مایع و گوگرد  را شامل می‌ شوند.

 

گروه ماشین سازی ایران خودرو
 شرکت ایران خودرو که به عنوان یک مجموعه ماشین سازی ملی اقدام به تولید خودرو های مختلف نموده است در سال ۱۳۴۱ شروع به کار نمود و در آن زمان با نام ایران ناسیونال شهرت داشت. این شرکت یکی از بزرگ ترین سازنده های خودرو در ایران می باشد که مجموعه دفتر مرکزی آن در شهر تهران واقع است. کارخانه های ایران خودرو نه تنها در کشور ما  بلکه در ونزوئلا، عراق، سوریه و سنگال نیز مشغول فعالیت و تولید خودرو هستند.
 

کارخانه ها و مراکز تولیدی ایران خودرو در مناطق داخلی کشور مانند تبریز، خراسان، مازندران و سمنان نیز ساخته شده اند و مشغول فعالیت می باشند. اگر بخواهیم از موفقیت های کسب شده توسط این مجموعه یاد کنیم می توانیم به مواردی از قبیل کسب رتبه اول شاخص فروش و اشتغال زایی و کسب رتبه دوم در شاخص سود آوری اشاره کنیم.

شرکت نیروگاهی مپنا
 این گروه صنعتی که در سال ۱۳۷۲ آغاز به کار کرد فعالیت خود را در زمینه ساختار نیروگاه های حرارتی، تاسیسات تولید هم زمان برق، دستگاه های شیرین کننده آب، تاسیس انرژی های تجدید پذیر، انجام پروژه های نفتی و گازی در دریا و خشکی و انجام خدمات رادیولوژی شروع کرد و از طریق پیشرفت روز افزون خود در رده ۱۰ شرکت برتر ایران قرار گرفت. این گروه فعال توانسته است ۸۵ درصد از ظرفیت شبکه برق ایران را تامین نماید و نسبت به ساخت آن اقدام کند. شعبه های مپنا در شهر های تهران، کرج، اصفهان و اراک مستقر شده اند و مرکزیت این شعبات در کلان شهر تهران واقع است.


گروه گسترش نفت و گاز پارسیان
 این شرکت به عنوان یک هلدینگ فعالیت می کند و در سال ۱۳۸۷ استارت کار خود را انجام داد و عملکرد خود را در زمینه صنایع پایین دستی نفت و گاز و یا به عبارتی دیگر پالایش و پتروشیمی در پیش گرفت. اگر بخواهیم این شرکت را بهتر معرفی کنیم باید بگوییم یکی از وسیع ترین هلدینگ های سرمایه گذاری در بخش پالایش و پتروشیمی کشور ما محسوب می شود.  مهم ترین شرکت هایی که به عنوان زیر مجموعه با این گروه کار می کنند عبارتند از: پتروشیمی جم، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت شیراز، پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس و پالایش نفت تبریز. نکته قابل توجه در عملکرد این شرکت تولید  3.2 درصد جهانی و ۲۴ درصد خاورمیانه و ۶۵ درصد تولید داخل کشور برای تامین اوره می باشد. این گروه صنعتی عنوان چهارمین تولید کننده متانول در دنیا را به خود اختصاص داده است.

مجتمع صنایع پتروشیمی خلیج فارس

مجموعه صنعتی فولاد خوزستان
این مجموعه صنعتی در رتبه بعد از فولاد مبارکه اصفهان قرار دارد و گسترش صنعتی خود را از سال ۱۳۶۸ به بعد شروع کرد و به یکی از قطب های تولید کننده فولاد خام در کشور تبدیل شد. شمش های فولاد تولید شده توسط شرکت فولاد خوزستان به اندازه ای هستند که به راحتی می توانند نیاز کارخانه های صنعتی داخل کشور و بسیاری از کشور های دنیا را تامین نمایند. این مجتمع تولیدی قادر است آهن و فولاد را به روش احیای مستقیم و کوره قوس الکتریکی تولید نماید. شرکت های تاسیس شده توسط فولاد خوزستان شامل سه بخش تولیدی هستند که عبارتند از: گندله سازی، کارخانجات احیای مستقیم و قسمت مربوط به ساخت فولاد. صنایعی که به صورت جانبی با این شرکت تعامل دارند عبارتند از: کارخانه اکسیژن، تصفیه خانه آب و تصفیه خانه پساب های صنعتی.
 

چکیده مطلب

گروه چادرملو
فعالیت‌ های این گروه صنعتی در زمینه استخراج از معادن و تولید کنسانتره های متنوع می باشد. تولید سنگ آهن و آپاتیت نیز از جمله فعالیت ‌های این شرکت صنعتی محسوب می گردد. بزرگ ترین مشتری این مجموعه صنایع فولاد است که با استفاده از محصولات این شرکت می تواند فرآورده های فولادی را تولید کند. سال تاسیس شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ۱۳۷۱ می باشد که در استان یزد انجام شده است. محل استقرار این شرکت حاشیه کویر ساغند می باشد.


شرکت پتروشیمی زاگرس
 از جمله محصولات تولیدی این شرکت می توان به متالون گرید AA اشاره نمود که سالانه نزدیک به سه میلیون تن می باشد.

 افق کوروش
هلدینگ افق کوروش که زیر مجموعه شرکت صنعتی گلرنگ می باشد به طرز چشم گیری در زمینه فروش محصولات مختلف مورد نیاز خانگی پیشرفت کرد. فروشگاه های زنجیره ای تاسیس شده توسط این مجموعه در سرتاسر کشور و به تعداد زیاد وجود دارند و در زمینه رفع مایحتاج زندگی و روزمره مردم تلاش می کنند.

 

نظر خود را به اشتراک بگذارید

.دیگر کاربران به آدرس ایمیل شما دسترسی ندارند

2 نظر

نوشته شده توسط آریا عظیمی
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد
نوشته شده توسط وطن دوست
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد

پست های مرتبط