بازارچه های بازار بزرگ تهران
بازار بزرگ تهران یکی از بنا های تاریخی کشور ما می باشد که نشان دهنده فرهنگ غنی و قدمت معماری ایران است. این بازار که در دوران صفویه بنا گذاری و در دوران قاجار گسترش پیدا کرده است به عنوان یکی از قطب های گردشگری و اقتصادی ایران و کشور ایران محسوب می‌ شود. همه ساله افراد زیادی برای دیدن این بازار به تهران می ‌آیند و می توانند علاوه بر لذت بردن از معماری با شکوه این مکان اجناس مورد نیاز خود را اعم از سوغاتی و لوازم مورد نیاز تهیه کنند.
 وجود اقشار مختلف از شهر های گوناگون داخل و خارج از کشور در این بازار باعث می شود این مکان به یکی از متنوع ترین مکان های سنتی گردشگری به شمار بیاید. وجود بازارچه های مختلفی که در این بزرگ بازار وجود دارند باعث می شود افراد بتوانند خرید خود را به صورت سامان دهی شده انجام دهند. در ادامه این مطلب به معرفی هر یک از بازارچه های موجود در بازار بزرگ تهران خواهیم پرداخت.


بازار رضا:  این بازار مرکزی برای خرید افراد می ‌باشد که مراجعه کنندگان می توانند هر آن چه که نیاز دارند از قبیل مواد خوراکی و لباس در این بازار بیابند. بازار رضا در مرکز تجارت شهر تهران و در مجاورت بازار بزرگ تهران قرار گرفته است که دارای ۵ طبقه و ۶۰۰ واحد تجاری می باشد. بیشتر مغازه های این بازار در زمینه پوشاک فعالیت دارند و این  مکان بستر مناسبی برای ایجاد اشتغال به شمار می آید.

بازار زرگر ها: این بازار که یکی از بازارچه های بازار بزرگ تهران می باشد مرکز تجمع طلا فروشان است. پر سابقه ترین طلا فروشان شهر تهران در این بازار مشغول فعالیت هستند و انواع جواهرات و طلا های سفید و زرد را در این مکان به دست مشتریان می رسانند. وجود رقابت در میان فروشندگان و تنوع محصول در این بازار باعث شده است افراد داخل کشور و خارج از ایران به این بازار مراجعه نمایند.

بازار طوسی: این بازار به عنوان یکی از زیبا ترین و مهم ترین بازارچه های بازار تهران است که انواع محصولات توسط فروشندگان این بازار در اختیار مشتریان قرار می گیرند.

بازارچه عباس آباد: این بازار فعالیت گسترده ای را در زمینه فروش لباس های زیر زنانه و مردانه دارد و بنکداران این محصولات نسبت به فروش اجناس خود در این بازارچه اقدام می نمایند. کوچه حمام قبله در این بازار محل استقرار بسیاری از تولیدی های جوراب و لباس زیر در تهران می باشد.

بازارچه های بازار بزرگ تهران

بازار قیصریه: این بازار قدیمی مرکز خرید و فروش انواع ساعت های ایرانی و خارجی محسوب شده و افراد مراجعه کننده می توانند هر مدل ساعتی که خواسته باشند را در این بازار بیابند.

بازار کفاش ها: یکی از معروف ترین بازارچه های بازار تهران بازار کفاش ها می باشد که  فاصله چندانی با سبزه میدان ندارد. تیمچه های حاجب الدوله و مهدیه در این بازار چه قرار دارند و موقعیت اقتصادی بازار کفاش ها دارای اهمیت ویژه ای است. کالا هایی که در این بازار فروخته می ‌شوند دارای تنوع زیادی هستند و بیشترین محصولات موجود در این بازار را ملزومات آشپزخانه تشکیل داده‌اند. منسوجات زیبایی مانند ترمه و قلمکار و انواع فرش های دستی نیز از جمله محصولات ارائه شده در این بازار می باشند. افراد مراجعه کننده به بازار کفاش ها می توانند از طریق این بازار به حرم امامزاده زید راه یابند.

بازار پردیس: این بازار که در خیابان حمام استقرار یافته است یکی از چندین بازارچه بازار تهران می باشد که از نظر جغرافیایی در بهترین مکان قرار گرفته است. این بازار در نزدیکی خانه موزه شهید دکتر چمران قرار گرفته است و از طرف دیگر به بازارچه عودلاجان نزدیک است. مراجعه کنندگان برای رفع مایحتاج خود می ‌توانند به این بازار مراجعه نموده و محصولاتی از قبیل لوازم التحریر، خشکبار، اسباب بازی و… را از آن جا تهیه کنند.

بازار خلیج فارس: این بازار که رونق زیادی در زمینه خرید و فروش طلا و جواهر پیدا کرده است در بازار بزرگ تهران واقع شده و از نظر جغرافیایی در خیابان بازار کفاش ها و خیابان سبزه میدان مستقر گردیده است. وجود فاصله اندک میان این بازار و پارک شهر و بازار ۱۵ خرداد باعث شده است علاقه ‌مندان زیادی به این منطقه مراجعه نمایند.

بازارچه مسجد جامع

بازار خیاط ها: این بازار همان طور که از اسمش پیداست محل خرید و فروش پارچه و چرخ های خیاطی می باشد که دارای موقعیت جغرافیایی مناسبی است. نزدیک بودن این بازار به مترو از جمله مزایای آن محسوب می شود.

بازار دروازه نو: محمد شاه قاجار در سال آخر حکومت خود  دروازه ای را در تهران بنا کرد که در  منطقه پاقاپوق تهران واقع شده بود. سال ها بعد این دروازه با نام دروازه نو شهرت یافت. این دروازه که در قسمت جنوبی محله بازار تهران واقع شده به عنوان ورودی یکی از بازار های مهم بازار بزرگ تهران به نام بازار دروازه نو مورد استفاده قرار می گیرد.

بازار دبی: این بازار که یکی از بازارچه های اصلی بازار تهران می باشد مرکز فروش انواع عطر ها و ادکلن های داخلی و خارجی محسوب می ‌شود و فروشندگان عمده و خرده فروشان در این بازار محصولات لوازم برقی آرایشی را نیز به فروش می رسانند. مشتریان مراجعه کننده به این بازار از سرتاسر کشور می باشند که برای تهیه بهترین محصولات به این بازار آمده اند.

بازارچه کیش: این بازار در خیابان شیخ رضا واقع در محله بازار تهران می باشد که از نظر موقعیت جغرافیایی نزدیک ترین فاصله را تا شمس العماره دارد. از ویژگی ‌های این بازار می ‌توان به وجود رستوران شرف الاسلامی و خانه تاریخی ملک در اطراف آن اشاره نمود.

چکیده مطلب

بازارچه کیلویی ها: یکی از اقتصادی ترین بازارچه های بازار تهران بازارچه کیلویی ها می باشد که دسترسی افراد را به انواع پارچه های کیلویی میسر نموده است. مشتریان می توانند با مراجعه به این بازار هر نوع پارچه ای را که مد نظر داشته باشند تهیه نمایند. وجود تنوع گسترده در جنس و رنگ پارچه های کیلویی ارائه شده در این بازار توجه افراد زیادی را به خود جذب نموده است.
بازارچه مسجد جامع:  این بازارچه دارای قدمت زیادی است و به عنوان قسمتی از تاریخ کشور ایران محسوب می شود. معماری منحصر به فرد در این بازارچه توجه گردشگران را به خود جلب کرده است.
بازار مسگر ها: این بازار در قدیم به عنوان مکانی برای انجام عملیات مختلف بر روی فلز مس و ظرف های مسی مورد استفاده قرار می گرفته است. امروزه کاربری این بازار تغییر یافته و  به عنوان مرکزی برای خرید و فروش پوشاک کاربرد دارد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

.دیگر کاربران به آدرس ایمیل شما دسترسی ندارند

2 نظر

نوشته شده توسط آریا عظیمی
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد
نوشته شده توسط وطن دوست
Sep 22, 2020
متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد

پست های مرتبط